کشتی ژاپنی

کشتی ژاپنی رو که توی تلویزیون دیدم واقعا حیرت انگیز بود چون دو تا آدم چاق که تقریبا لباسی نداشتند هی  همدیگر رو می زدند13.gif

 صحنه مبارزه سومو

هر از چند گاهی که تلویزیون تب و تاب مسابقات کشتی رو می گرفت بیشتر روی نکاتش دقت کردم٫ مسابقه خیلی هیجان داشت اما جالب تر از مسابقه سنتی بودن مراسم بود که نمی گذاشت فقط به چشم یک ورزش به اون نگاه کرد٫ خیلی تشریفاتی بود.

در این کشتی ژاپنی که اسمش sumo هست دو نفر آدم که متوسط وزنشون ۱۵۰ کیلو گرمه توی یک زمین گرد تلاش می کنند که حریف رو به بیرون زمین بفرستند٫ کسی که اول بیرون بیفته یا تعادلش رو از دست بده بازنده است. طول بازی حداکثر ۴ دقیقه است اما معمولا مبارزه در کمتر از ۱ دقیقه تموم میشه.

سومو ورزش ملی ژاپن نامیده شده و قدمتش به حدود ۱۲ قرن پیش بر می گرده ، زمین مسابقه از گل درست میشه و روش شن ریز می ریزند که در صورت شک در نتیجه بازی از رد شن ها برای تشخیص برنده استفاده کنند. محدوده بازی هنوز با شالی برنج مشخص میشه و برای هر دور مسابقات این زمین گلی رو از اول میسازند و در آخرهم اون رو می کنند هر کس هم می تونه تکه ای از زمین رو (به عنوان تبرک04.gif) برای خودش برداره.

این بازی هنوز هم بر مبنای سنت های باستانی برگزار میشه٫ مثلا زمین مکان مقدسی به حساب میاد و سومو کار ها قبل از شروع مبارزه که به زمین وارد میشن بر طبق آیین شینتو ( از آیین های قدیم ژاپن) برای رفع ناپاکی از زمین به اون نمک می پاشند. (اوایل فکر می کردم که این ژاپنی ها هم به آرد بربری ایمان دارند21.gif)

در طول مسابقه داور لباس سنتی که سامورایی های ششصد سال پیش می پوشیدند رو به تن داره و سومو کارها هم موهاشون رو شبیه پدر بزرگ هانیکو می بندند٫ قدمت این سبک مو هم حدود دو سه قرن هست. لباس سومو کار ها هم نمیدونم چرا اینجوریه و اصولا چطور در طول مسابقه کاریش نمیشه؟

مسابقات قهرمانی سومو هر دو ماه یکبار به مدت دو هفته برگزار میشه که سطح هر سومو کاری رو بر اساس آخرین مسابقاتش تعیین می کنند. سومو کار های که در سطح قهرمانی کار می کنند بر اساس مرتبه ای که توش هستند از باشگاه سومو کاران ژاپن که عضوش هستند  حقوق می گیرند که خوب بالاست (بین یک میلیون تا سه میلیون ین که ضرب در هشت کنید میشه به تومن). البته اگر پول غذاشون رو خودشون تامین می کنند به نظرم همچین بالا هم نیست.

به ازاء هر بار مبارزه بسته به اینکه چه سطحی رو برنده شدند هم پولی جایزه می گیرند، این پول رو داور دقیقا بعد از مبارزه وقتی بازنده خودش از میدون میره بیرون با یک رسم خاصی به برنده میده.

اگر چه بیشتر سومو کارها ژاپنیند خیلی از خارجی ها هم الان عضو باشگاه سومو هستند. همه سومو کارها اسم مخصوص سومو دارند که معمولا توسط مربیشون انتخاب میشه حتی سومو کار های اروپایی هم با اسامی ژاپنی در سومو شناخته می شوند.

جالبه که مکان تماشاگرها هم سنتیه و روی زمین می نشینند. قیمت بلیط هم بسته به مکان نشستن بین سه تا چهل هزار ین تغییر می کنه.

محل تماشاگرها

اما ورزش باستانی ما در چه حالیه؟ چقدر زنده است؟ اصلا زنده هست؟ آیا می دونیم ورزش پهلوانی ایران ۴۰ قرن قدمت داره؟

چقدر اعتماد دارند به فرهنگشون که هنوز روی خاک کشتی می گیرند٫ تماشاگر ها هنوز روی زمین بازی تماشا می کنند٫ داور لباس اجدادشو می پوشه و داوری می کنه. حتی خارجی ها هم باید طبق رسم و رسومشون اسم ژاپنی داشته باشند. واقعا گذشته اون ها از ما رنگین تره؟ نه خوب! می تونیم کلی از ایران باستان تعریف کنیم (تازه اگر چیزی بلد باشیم) و کلی بنازیم! اما در عمل روی زمین نشستن و پشتی گذاشتن دیگه داره برامون کهنه میشه!!؟؟؟

/ 5 نظر / 77 بازدید
Hadi

It was spectacular.

علی

خيلي جالب بود.

مريم

سلاميلکم من واقعا انتظار ندارم از شما به عنوان ايرانی که در اين لحظات که هيچ چيز تاکيد می کنم هيچ چيز مهم تر از انرژی هسته ای نيست از ورزش صحبت کنيد. تصور ميکنم خارجه در ذهن شما تاثيراتی سو بنا نهاده است. در ضمن اين عکس ها چيست که در وبلاگتان می گذاريد و اينجا را به کفرستان شبيه کرده ايد. شما اينگونه نبوديد!! نمی گوييد زن و بچه مردم به اينجا می آيند و اين عکس ها چه بر سر تفکرات هسته ايشان می آورد!!! من شما را به جرم تشويش اذهان عمومی و ايجاد رعب در دل مردم و ترويج فساد در ميان ممالک ايرانی و ژاپنی به اوين شعبه ژاپن ميفرستم انفرادی اونم!!!!

دختر باران

سلام راستش اصلا از کشتی خوشم نمياد اصلا اين مطلب رو نخوندم ولی در باره ی مطلب پايين بايد بگم که راست ميگی من زياد نميتونم برم تو بحر معنيای شعر حافظ . ولی همينجوری که آدم ميخونه و هيچی ازش سر در نمياره هم خيلی قشنگه ..... وقتی هم که آدم ميره نيت ميکنه و فال حافظ ميگيره خيلی لذتبخشه . واقعا تک تک حرفاش تو دل و جون آدم کار ميکنه ..........

ايلامی

Salam Web zeyad khon nabood ham nevehstehat ham galebesh be web man sar bezani mifahmi weblag yani chi man montazeram ha