فرهنگ ما نزد ديگران است و ...

اثر استاد امیر خانی

دیشب نمی دونم چی شد که توی اینترنت سر از یک سایت خوشنویسی نستعلیق در آوردم.اسم سایت افغان خط بود. خیلی این اسم غیرتم رو جریحه دار کرد چون از خطاطی های اساتید ایرانی برای سردر سایتش استفاده کرده بود. به هر حال یک دلسوز افغانی بود که دلش برای فرهنگ و هنر فارسی زبان ها می تپید و به سهم خودش سعی در حفظش داشت. بنده خدا به سایت های ایرانی هم لینک داده بود .

به انجمن خوشنویسان ایران سری زدم اما هیچ نمونه اثری از اون همه استاد چیره دست دیده نمی شد اما این خبر رو پیدا کردم و کلی ذوق زده شدم.

"آثار خوشنویسی خط فارسی یک بانوی ژاپنی و هنر جویان او در موزه شرق باستان٫ در شهر توکیو٫ پایتخت ژاپن به نمایش در آمد. در این نمایشگاه در حدود ۳۰ اثر خوشنویسی از خانم هیساکو تسونودا -ひさ子 角田 - تنها خط شناس زبان فارسی و شاگردان او به نمایش گذاشته شده است. در این موزه برای ژاپنی ها که خواهان یادگیری خوشنویسی فارسی هستند تا کنون ده دوره کلاس آموزش خط فارسی برگزار شده که آثار برخی از شاگردان این کلاس ها در این نمایشگاه به نمایش در آمده است."

حس غرور و نگرانیم به هم آمیخته بود با خودم گفتم شاید روزی برسه که همین ها بیایند و به فرزندان ما خط نستعلیق یاد بدهند؟ اول گفتم خوب شد این ها به این گنج که برسند نمی گذارند خاک بخورد. اما بعد یادم افتاد که چند سال پیش برای همایش بزرگداشت مولوی از طرف سازمان ملل کشور ترکیه و تاجیکستان و ... کاندید شده بودند. یا در همین مسابقات اخیر دوحه که از ابو علی سینا در مراسم افتتاحیه اش حرف زده بودند. به خودم جواب دادم وقتی ترک ها بگویند شاعر فارسی زبان مال آن هاست یا بو علی سینا بشود یک دانشمند عرب! شاید یک روزی همین ژاپنی ها هم آمدند گفتند میر عماد مال ماست؟ نه از دنیا بعید است نه از ما ایرانی ها!

نمی دانم؟!

راستی برای این که دلم باز بشه من هم اثر زیبایی از استاد امیرخانی رو برای سردر این پست انتخاب کردم. نمی خواستم این اثر رو که شعرش رو نمی تونم بخونم بگذارم اما زیباییش قابل صرف نظر کردن نبود. شما می تونید شعر رو بخونید؟

عکسی هم از این نمایشگاه پیدا نکردم اما همین موزه گویا فعالیت های زیادی دارد مثل آموزش موسیقی سنتی. این عکس شاید برای شما جالب باشه٫ یک سنتور نواز ژاپنی.

سنتور نواز ژاپنی

نکته‌ی جالب این است که موزه گویا تنها جای دیدن عتیقه جات و اسناد و ... نیست٫ آموزش و نمایش ادبیات٫ فرهنگ و هنر هم در موزه به عنوان بخش زنده و پویا وجود دارد. نگاه عمیقی پشتش نهفته است.

.......................................................................................................................................

پی نوشت: یکی از دوستان لطف کردند شعر سردر این پست رو برایم خواندند:

معشوقکی٫ میکی٫ شکر لبکی٫ رود چشمکی

گویا قسمتی از یک شعر زیباست که عاشق معشوقش رو توصیف می کند.

/ 10 نظر / 115 بازدید
مريم

برای لحظاتی به اثر استاد اميرخانی نگاه کردم. چشم هايم خيس شد بی آنکه بتوانم شعرش را بخوانم!!

بهنام

يه زمانی به نام ما بود و به کام ديگران حالا با چند درجه پيشرفت شده به نام ديگران و به کام همان ها و فقط حسرتش از آن ما.

حمید

اصلاً بعید نیست از اونها اینکار! چون به راحتی این روزها تاریخ رو تحریف میکنند و ما ایرانی ها (خصوصاً مسئولین دلسوز و مهرورزمون) به هیچ وجه صدامون درنمیاد! هر بلایی سرمون بیارن حقمونه در مورد اون شعر سر در مطلب، پیشنهاد میکنم کلمات پیشنهادی رو دونه دونه بگیم، کنار هم بذاریم شاید به نتیجه ای رسیدیم! مثلاً لیلی، میلی، معشوقکی، شکر! اون یکی ها رو مطمئن نیستم اما مثلاً چشمکی ...

حمید

راستی لینکوندیم بهتان!

نرگس به حميد

ممنون از لينک دادنتان کلمات رو هم با اون هایی که شما گفتيد موافقم. من هم در مورد بقيه اش اطمينان ندارم چشمکی؟ رود يا زود؟

مهدی

از اينکه با حوصله مطالعه ميکنی خوشحالم.

بزرگــــمهر

درود ضمن تبريک سال نو ، دوست من ، از ماست که بر ماست. وقتی شاهنامه - پر افتخار ترين منظومه ی فارسی - به دست خود وزارت ارشاد « اسلامی » مورد سانسور قرار می گيره ، بايد هم شاهد به تاراج رفتن فرهنگ اصيلمون باشيم. تمدن غرب به خوبی ارزش اين فرهنگ رومی دونه و روی آورده به سوی ادبيات ،‌فلسفه و هنر پارسی. برای مثال مولانا و خیام شاعرهای برگزيده در سال های اخیر در آمریکا شدند. فقط دلم می سوزه ... ايرانی به سر کن خواب مستی ... در مورد پستم ، توضيح خاصی نمی تونم بدم. ولی در مورد شعر ،‌لزوما ربط به نوشته هام ندارند . بيشتر حکم بسم الله برای نوشته هام رو دارند. در مورد اين پست ، می خواستم اين منظور رو القا کنم که عشق در وجود همه ی ما قرار داده شده ، اما همه نمی بينيمش يا فراموشش می کنيم. قبول دارم که دور از برداشت بود. شاد باشيد

حبیب

سایت من بود... بابا جون اینقدر هم تعصب نداشته باشید.. چرا دو هنر را خط سیاسی می کشید. بی انصافا

شکوهی

شعر خواسته شده: ای کاشکی یک شبکی کنج باغکی بودی چراغکی، میکی با ایاغکی معشوقکی، شکرلبکی، زودخشمکی بدمستکی، جفاکنکی، تردماغکی