از آشپزی تا حکومتداری

معمولا وب سایت های مختلف آموزشی علمی سرگرمی٫... یک قسمت تالار گفتگو دارند که اعضای وب می توانند سوالات یا مطالب خودشون رو اون جا بگذارند و دیگران هم جواب ها یا نظراتشون رو در مقابل بنویسند. هدف تبادل اطلاعات است که برای من شخصا خیلی وقت ها مفید بوده.

چند وقت بیش توی یک سایت آشپزی تالار گفتگویی بود با عنوان آش دوغ اردبیل؛ من که به یاد دوران کودکی افتادم و  همسایه قدیمیمان که گهگاه من رو با دادن یک کاسه آش دوغ خوشمزه اش ذوق زده می کرد وارد این تالار شدم؛ این حرف ها بین خانم ها رد و بدل شده بود:

نفر اول: دستور آش دوغ اردبیل: ۳۰۰ گرم گوشت چرخ کرده٫ نخود دو لیوان٫...

نفر دوم به نفر اول: این آشی رو که دستورش داده شده من تو اردبیل ندیدم (همراه علامت تعجب) ما یه نوع دیگه درست می کنیم! نخود دو ییمانه٫.... بخورید ببینید تو سرعین هست یا نه؟

نفر سوم به نفر دوم: آیا شما تا به حال به سرعین رفته اید و اگر رفته اید اصلا آشی خورده اید؟ توی آش برنج نمی ریزند. می خواهم به شما بگویم تا حد امکان اطلاعات خود را زیاد کنید و دستور خودتان را یک بار تهیه کنید تا به اشکالات زیاد آن پی ببرید.

نفر چهارم ...

...

اول به نظرم خنده دار اومد. اما دیدم خیلی هم نا آشنا نیست این مکالماتی که وقتی عمیق نگاه می کنی خنده دار هم نیستند.

می خواستم بگم خانم ها صلوات بفرستید. آش دوغه حالا! هر کی هر چی می دونه می تونه بدون این که دیگری رو متهم کنه بنویسه. واقعا حالم بد شد از این فضای تبادل اطلاعاتی که صحنه خودنمایی و ضایع کردن دیگری شده بود.

این نوع کلام ها و برخورد ها هر روز بین ما با همین حالت من درستم تو غلطی! رد و بدل می شه! افراد فامیل با هم یک شکل٫ دوست ها با هم یک جور٫ کارمند ها٫ رییس ها٫ ... نماینده های  مجلس٫ رییس جمهور ها٫ ...

نمی دونم ما چطور و در چه فضایی بزرگ می شیم که برای بیان خودمون لازم می بینیم اول دیگری رو خراب کنیم؟! اصولا چرا این همه نیاز به بیان خودمون داریم هم بماند؟!

 

/ 12 نظر / 22 بازدید
نمایش نظرات قبلی
الهدی

سلام///آخه بی معرفت الآن بايد بگی که وبلاگ می نويسی؟؟؟همه اش را خواندم..بين اينهايی که نوشتی با آنهايی که برای من می نوشتی تفاوت از زمين تا آسمان است!!البته اينطور نوشتن هم مهارتی می خواهد که به گمانم داری کسبش می کنی! بر خلاف بنده البته//راستی نرگس آش دوغ هم می پزی؟بابا کدبانو!

حسينا

سلام. اين مطلبت خيلی قشنگ بود :‌) خيلی هم به حق بود. دست شما درد نکنه.

کورش اسلام زاده- کانادا

با سلام. لینک وبلاگ شما به **لیست وبلاگهای فارسی ایرانیان خارج از کشور** هم در قسمت عمومی و هم خاص کشورها اضافه شد. نهایت سعی این بوده است که این لیست, صحیح, کامل, به روز و جمع آوری این لیست عاری از هرگونه سلیقه شخصی باشد. کنترل شما خطای احتمالی را چه در نام وبلاگ و چه در کشور محل سکونت از بین میبرد. هر گونه نظر و راهنمائی شما مغتنم و ارزشمند بوده و در ضمن چنانچه این لیست را مفید و قابل ارائه به بازدید کنندگان یافتید به آن لینک بدهید. هر روزتان نوروز, نوروزتان پیروز. در ضمن مقصود سليقه شخصی خودم بود که ای ميل شما باعث شد همونطور که ملاحظه ميفرمائيد متن رو تغيير مختصری بدهم. موفق باشيد.

خيابان شماره ۱۱

ديدم نوشتيد که هيچ ميونه ای با غذای ژاپنی نداريد! حالا درسته که آش دوغ خيلی خوشمزه است ولی خوب سوشی هم کم خوشمزه نيست. لامصب آدمو معتاد ميکنه!

کورش اسلام زاده- کانادا

بخوام نمره بدم به حس شما ۱۰۰ ميدم. درد عجيبی توش بود به قدر يک عمر و به قدر يک دنيا. لحن و تم عجيبی داشت و فکر ميکنم فاصله خواست شما که خواست منهم هست تا واقعيت موجود سالهاست........... مرسی از همه چیز

مريم فرهمند

می دونی شايد قصد همه اين نباشه ولی چون هميشه خودشون رو پايين و تو رو بالا می بينند می خوان اين کارو بکنند شايد بالا برن همين