اخلاق های خاور ميانه ای ۱

بعد از یک سال زندگی توی ژاپن٫ دیدن ژاپنی ها و مردم کشور های دیگه٫ متوجه شدم که انگار یک سری رفتار ها خاص مردم دور و بر خودمونه.

من اسمشون رو گذاشتم اخلاق های خاور میانه ای. البته به تخمین من مرزش از شرق تا حدود چین و از غرب تا حدود های مصر می رسه07.gif. متاسفانه گاهی به ذهنم می رسه که نکنه بعضی هاش مخصوص مسلمان هاست که خوب باید با مردم مالزی چک کنم که از ما دورند٫ اما هنوز فرصتش پیش نیومده.

یکی از اون ها چطور نه! گفتنه.

تا به حال بارها و بارها شده که بخواهم به درخواست کسی بگم نه اما نتونستم. خیلی های دیگه رو هم دیدم که این مشکل رو دارند.

خیلی وقت ها بدون هیچ تمایلی به خواسته دیگران رضایت دادیم و تازه خودمون رو راضی جلوه دادیم یعنی مجبور به این کار بودیم٫ نه؟40.gif

خوب شاید علت عمده اش برای این که دیگران ناراحت نشن یا در مورد آدم بد فکر نکنند و یا در بهترین حالت وجدان آدم راحت باشه که کار خطایی نکردی. شاید هم آدم حق داره! چون به خاطر یک نه گفتن ممکنه موقعیتش رو در یک رابطه از دست بده. نمی فهمم چرا و چطور یک نه گفتن که حق مسلم هر کسیه می تونه باعث ناراحتی دیگران بشه؟ (ببخشید که هسته ای شد04.gif)

وقتی همسایه سوییسی ما دو سه بار بدون هیچ تامل و خود خوری دعوت من رو برای شام با یک دلیل ساده به نظر من و به نظر خودش محترم رد کرد (بلاخره اومدها) یا دوست های دیگه  ژاپنی هم درخواست های دیگری رو بنا به برنامه شون با یک جمله ساده "یک کاری داریم" تغییر دادند دیدم چقدر زندگی راحته ها!

انگار میشه  بگی نه و هیچ حرفی و ناراحتی تولید نشه!

فهمیدم بابا اشکال از من بیچاره نبود که اونقدر زور میزدم یک نه بگم تازه کلی عواقب  برام داشت.

انگار تعاریفی که ما برای خودمون از احترام داریم خیلی اشکال داره. مثلا من اگر درخواستی دارم و به کسی می گم در پس ذهن ایرانی خودم فکر می کنم که خوب باید قبول کنه دیگه! درخواست اعلا حضرت من رو چرا باید رد کنه؟ باید یک دلیل محکمه پسند بیاره و ...  39.gif

خوب طرف مقابل هم که یا خودش این کارست یا مار گزیده میدونه اگر بگه نه یعنی چی. خوب چند تا راه بیشتر نداره

قبول کنه و در تمام مدت انجام پیشنهاد٫ به خودش و به همون طرف بد و بیراه بگه.

رد کنه و دلیل خودش که ممکنه ساده باشه رو بیاره.

دروغ بگه یعنی یک دلیل محکمه پسند بیاره که خوب کار راحتی هم نیست.

در هر دو حالت آخر ممکنه تا مدت ها در مجالس نخودچی خوران رد کردنش و دلایلش بزرگان را به بحث و بررسی بداره و گاهی هم به قصاص و... محکوم بشه!

من راه دیگه ای به ذهنم نمیرسه.

به هر حال...

آرامشی که آدم می تونه خودش باشه٫ می تونه در حالی که نقش کسی غیر از خودش رو بازی نمی کنه محترم باشه هم نعمتی است.

حالا به جای تمرین نه گفتن٫ دارم تمرین می کنم که اگر نه بشنوم معنی ناهنجاری نداره و فقط معنیش اینه که رابطه ما سالمه و هر دو ما محترمیم.

 

/ 4 نظر / 19 بازدید
Hadi

Ya dame ye dust dashtam ke aslan nemitunest bege na. pish miyumad ke baraye ye saate moayan chand ta kar ro hamzaman ghabul mikard va be hame bale migoft. moghe anjame kar ke mishod az hame mazareat khahi ikard ke nemitune???.

رضا

سلام و درود بر فراوان بر شما دوست عزيز و گرامي و درود بر کارهاي زيبايتان و متن جالبات ...در ضمن باستحضار ميرساند کلبه درويشي حقير با مطلبي بسيار آموزنده بعنوان ...مراقب ماسه هاي زندگي باشيد !! ...بروز شده است . خوشحال خواهم شد سر بزنيد ...مثل هميشه منتظر حضور گرم و قدوم سبز شما هستم ...در پناه حق .............خدا نگهدارتان ............. غير از خدا کس با خبر از نفس کس نيست ....... پس خدمت خلق خدا بهر خدا کن ........ تا جذبه عشق شوق از محبت پا بگيرد ..... چشم دل و جان روشن کن از ته قلب دعا کن .........يا حق .....

دختر باران

سلام ياد گرفته ام ؛‌نه ؛ بگويم .......... بقيه شو ميتونی تو اين آدرس بخونی اونجايی که نوشته *‌نه ! برای جاودانگی * http://www.ketabeshear.com/Tazeh/salimi.htm

Elham

kheyli bahali.. bad az Ashkam, kolli khandidam. chera in ghessmat enghadr be nazaram ashna miad?