يک تفاوت فرهنگی!

چقدر شما لطف دارید! پیام های پست قبلی رو میگم! کلی انرژی زا بود٫ دستتون درد نکنه!

راستش ادامه می دهم. سعی می کنم پیوسته باشه اما به احتمال زیاد آهسته تر از قبل!

برای تکون این خونه هم فعلا به یک تغییر رنگ راضیم تا بعد!

*

به هر حال٫ همین نظرات شما یه تفاوت فرهنگی ما و ژاپنی ها رو برام یاد آوری کرد. دوستهای این وبلاگ همه مشتاق دانستن راجع به فرهنگ و آداب و رسوم و حتی هنر و موسیقی ژاپن هستند.

اما  وقتی من با یه ژاپنی آشنا میشم یا اون میخواد بیشتر راجع به ایران بدونه معمولا این حرف ها بین ما رد و بدل میشه: 

ژاپنی:  " غذای معروف ایران چیه؟ "

من : 07.gif26.gifکباب! (کلی تلاش می کنم تا یه غذایی رو به عنوان نمونه بگم)

ژاپنی: "خوب چه مزه اییه؟" یا "چطوری درستش می کنند؟"

من: 07.gif07.gif23.gif (اول توی دلم میگم عجبا!) بعد حالا یه تلاشی می کنم برای بنده خدا توضیح بدم!

ژاپنی: "خیلی به نظر خوشمزه میرسه!" (در صورت صمیمی بودن هم میگه باید یه بار درست کنیم بخوریم!)

من: 07.gif07.gif07.gif06.gif

...

اوایل با خودم می گفتم یعنی هیچ سوال مهمتری نداشت بپرسه؟ اصلا چقدر مهمه که غذای معروف ما چیه؟ مثلا براش مهم نیست که ما به چه زبونی حرف می زنیم؟ فرهنگمون چطوریه؟!!!

الان هم خیلی ذهنم و اینور اونور می کنم یه مورد نقض برای مثال بالا پیدا کنم اما متاسفانه پیدا نمیشه! (آها اون استاد ژاپنیه که هشت تا زبان زنده دنیا رو یاد گرفته بود از این سوال ها نکرد اما اون دو رگه بود٫ مامانش ژاپنی نبود! 30.gif)

این مساله برام ذهنیت بدی از ژاپنی ها درست کرده بود اما حالا نگاهم یه کم عوض شده٫ فکر می کنم دغدغه های فکری یه ژاپنی خوب همینه دیگه! (شاید برای اون هم مثلا حرف زدن راجع به فوتبال عجیب باشه!)

این بحث غذا به همین جاها هم ختم نمیشه. از تلویزیون ژاپن بگیرید که اگر هیچی ژاپنی بلد نباشید از بس این فعل "خوردن" در زمان ها و اشکال مختلفتش هی صرف میشه حتما یاد میگیرید که"tabemasu" همون خوردن هستش٫ یا "خوشمزه" به ژاپنی چی میشه٫ همه چیز هم امر خدا به نظرشون خوشمزه است!... تا مسافرت رفتن ژاپنی ها که وقتی مثلا از یه کشور همسایه بر می گردند برای دوستاشون از غذای اونجا تعریف میکنند که چه مزه ای بوده! یا مثلا یه شهری رو که معرفی می کنند برای توضیحش میگن که فلان غذاش معروفه!

یا یه مرکز اینترنشنال با شما تماس میگیره و میگه: برای چند تا بچه دبیرستانی برنامه آشنایی با ملل مختلف! گذاشتیم میشه یکروز بیاییم خونتون برامون غذای ایرانی بپزید؟! و ...

خلاصه فکر کنم بعید باشه یه عده ژاپنی دور هم جمع بشوند و بحث غذا نکنند. مثل ما که راجع به سیاست حرف می زنیم. یه بار یه دوست ژاپنی می گفت ما راجع به دین و سیاست با هم حرف نمی زنیم چون این دو تا بحث باعث اختلاف و کدورت میشه!

من هم توی دلم گفتم خوب همین بحث غذا رو ادامه بدید که امن ترین بحث هاست. ( من که شخصا از این جور بحثا حوصله م سر میره!)

/ 4 نظر / 35 بازدید
آسمان

من فکر نمی کردم ژاپنی ها اين قدر شکمو باشند. هرچند غذاهاشون رنگ و لعاب خوبی داره ولی فکر نميکنم با مذاق ما سازگار باشه . ولی آن قدر با اشتها غذا می خورند که وقتی غذا خوردنشونو ميبينی گرسنت ميشه . راستی ساعتی که پايين پستت ثبت شده ۱۴:۲۱به وقت امروزه. ولی من که ساعت را نگاه می کنم ۱۳:۲۰نشون ميده. چه جورياست. به روزم.

نرگس به آسمان

نه آسمان جان یک جورهایی با شکمو بودن فرق داره به نظر ميرسه اين بحث مورد علاقه شونه! راجع به ساعت هم خوب ما ۵:۳۰ از ايران جلوتريم ديگه! به همين خاطر وقتی تو داشتی متن رو ميخوندی اين جا نزديکه غروب بوده!

مهديه

سلام نمی دونم چرا اينقدر نوشته هات به دلم می نشينه!!

مريم

نرگس جان زلزله کجا بودی؟سالمی که انشاالله؟!