يک پوستر فرهنگی!

چند وقت پیش سر کلاس زبان ژاپنی یک پوستر روی دیوار خیلی توجه من رو جلب کرد. توی اون به صورت خلاصه چند تا از آداب و رسوم ملل مختلف رو خیلی ساده با نقاشی نشون داده بود. کشور هایی مثل چین٫ کره٫ بنگلادش٫...و ایران. معمولا بچه های خارجی در ژاپن اهل این کشورها هستند. اول از این که به ما هم توجه شده بود خوشحال شدم.
 
***** 
101930.jpgدر ستون اول اسم کشور رو نوشته و پرچم اون رو کشیده بودند. مثل همین تصویر روبرو. دیدن پرچم ایران وقتی توی ایران نباشید خیلی شادی بخشه! حتی توی یک پوستر ساده٫ یک گوشه‌ی کلاس.
در همون ستون٫ نقاشی از لباس سنتی ایرانی نشون داده شده. نمی دونم واقعا این نوع لباس٫ یک لباس محلی در ایران هست یا نه؟ تنوع لباس محلی اگرچه در ایران بسیار زیاده اما متاسفانه خیلی از ماها٫ هیچکدوم از اون ها رو درست نمی شناسیم و بعضیهامون حتی یکبار هم تجربه پوشیدن لباس سنتی رو نداریم. در حالی که خانم های ژاپنی حتی در جشن فارغ التحصیلیشون توی دانشگاه کیمونو می پوشند.  بگذریم!
 
102000.jpg
خوب نقاشی بعدی مربوط به نحوه سلام و احوالپرسی در ایران بود. این که ما وقتی همدیگر رو می‌بینم چی می‌گیم و چه می‌کنیم. نوشته ما در هنگام دیدار٫ به هم سلام می‌کنیم.
اما خدایی شما تا به حال همچین صحنه ای توی ایران دیدید؟ 
نوشته که ما در هنگام دیدن هم٫ همدیگر رو می‌بوسیم! درسته; اما خوب همه‌ی همه هم٫ همدیگر رو نمی‌بوسند آخه.
پوشش این خانم ایرانیه هم واقعا جالبه٫ مخصوصا هنگام روبوسی!
 
 
102012.jpg 
مساله بعدی آداب وارد شدن به خونه بود. این که توی ایران وقتی می خواهید وارد اتاقی که فرش شده است٫ بشید; باید کفش هاتون رو در بیارید و بعد وارد بشید که ژاپنی ها هم همین سنت رو بر خلاف بعضی از کشورها دارند.
 
 
 
102018.jpgیکی دیگه از نقاشی ها٫ مربوط به آداب غذا خوردن بود. این جا نوشته  که ما وقتی غذا رو از دست کسی می گیریم این کار ور یا با دست راست و یا با هر دو دست انجام میدیم! من که تا به حال این رو نشنیدم. نکته فاجعه آمیزترش اینست که گویا ما غذا رو با دست! راست می خوریم. مثل این آقای توی عکس!
تصویر این آقای به شدت سبزه هم نشون میده که کاملا ایران رو با هند اشتباه گرفته‌اند! چون هندی ها غذا رو با دست میل می‌کنند.                                                                
 
102026.jpg
 
 
و به عنوان آخرین آگاهی از فرهنگ ایران توسط این پوستر دقیق فرهنگی باید به عرض برسونم که گویا در ایران هنگام صحبت با هم٫ نگاه کردن یا خیره شدن به چشمان طرف مقابل ناپسنده!
 
 
 
 *****
واقعا همه خوشحالیم نقش بر آب شد...
/ 16 نظر / 50 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نفیسه از هبوط

سلام دوست عزیز چند وقت پیش ازم خواسته بودی که وبی و معرفی کنم که بتونی نوارهای استاد و ازش بشنوی این آدرس یکی از اوناست. shariatispeech.persianblogfa.com ببخش دیر جوابتو دادم.

نرگس به مامان صبا

مامان صبا جون ممنون از پیام خوبت می‌فهم! واقعا آدم حس بدی بهش دست ميده. من فقط توی کلاس کلی تلاش کردم که بگم بابا ما با دست غذا نمی خوريم! اما فکر می کنم خیلی مهمه که ما خودمون برای فرهنگ خودمون ارزش قائل باشيم٫ هر چی که هست حتی اگر با دست غذا خوردن باشه (که نیست). ما خودمون هم خودمون رو نمیشناسیم و فقط در این جور مواقع به تخت جمشید مینازیم.نه؟ مثلا ما چقدر برای لباس سنتی‌مون ارزش قائلیم؟! چقدر برای هنرهای دستی مون؟ گاهی هم فکر میکنم که خوب کاش شرایط سفر به ایران برای خارجی ها اینقدر سخت نبود اما یک کم که فکر می کنم می‌بینم که اگر بیان ببینند که ما چطور با هم برخورد میکنیم (دعواهای خیابونی یا حتی تنه‌زدن ها) یا توی خیابون چه احترامی برا قانون میگذاریم پشیمون میشم! مثلا يکی از دوستان ژاپنی که به ايران اومده بود از ديدن يک ترافيک سنگين توسط يک بساط رقص عروس و داماد در اتوبان شاخ روی سرش سبز شده بوده٫ بساطی که توسط پليس جمع شده بود... اما خوب اشکال نداره لااقل می فهمند که ما فقط تو کار جنگ نيستيم!

بهنام

سلام. مطلب جالبی بود اين هم مثل تمامی خوشی های ديگر ما که نقش بر آب شدند. سخت نگير در عوض ما ايرانی ها ...

بهنام

راستی خانم نرگس از اينکه يادم نيست يعنی درواقع نميدونم که لينک شما چه جوری اومدخ تو وبلاگم شرمنده ام . ولی خوب اين فراموشيو به فال نيک ميگرم

soroush

سلام نرگس وبلاگ زیبا و پر محتوایی داری. یه نکته قابل تقدیر تو در مورد نوشته های تو بی طرف بودن نگاهته به موضوع. بگذریم اینکه ایرانیها هم غذا رو با انگشت میخورن که چیز عجیبی نیست مثلا هممون لقمه نون رو با دست (بهتره بگم پنجه) میذاریم دهنمون!!!

نرگس به سروش

سلام خيلی ممنون از نظر لطفتون. خوشحال شدم. راجع به فرهنگ غذا خوردن: فکر می کنم که نون رو تقريبا همه با دست می خورند. اما اين آقای سبزه توی نقاشی هيچ قاشقی کنار دستش نيست که احيانا اگر لازم شد ازش استفاده کنه. با پنجه غذا خوردن هم لذت خودش رو داره دوستان هندی و بنگلادشی این فرهنگ رو دارند(حتی در رستوران).

صباح

اگه اون جا بودم می رفتم دنبالش که ببینم کی این پوستر رو طراحی کرده!!!!!!!!!!!!!تو فهمیدی ؟؟؟؟؟؟؟

حمید

وقتی ژاپنی ها با تفکرات شرقیشون در مورد ما اینطور فکر کنند، وای به حال اروپایی ها!

عطيه

گر من از سرزنش مدعيان انديشم شيوه مستي ورندي نرود از پيشم

احمد خطیری

درود . خیلی این پست شما جالب بود . واقعا نتونستیم یا نتونستند فرهنگ غنی و پر بارمون رو به چهانیان معرفی کنیم . . مایی که در گذشته نچندان دور برای 25 کشور دنیا آدم می گماردیم .